9 Ocak 2013 Çarşamba

KOLAY PROFİTEROL VE BLOGUM BİR YAŞINDA


Yıllar önce Portakalağacı'nı keşfetmemle başlayan yolcuğum, ardından diğer bloglarla tanışmamla birlikte benide heveslendirdi blog yazmaya. Ama gözüm kesmedi böyle bir şeye, uzunca bir zaman eh benim gibi tembel biri için zor bir iş vesselam. Şu bilineki bu ben işi profesyonelce yapan blog yazarlarına hala hayranım. Benimkisi sadece bir eğlence, meşkale... Ama bellimi olur belki bir gün bende herkesin tanıdığı bir blog yazarı olabilirim (?) ne dersiniz :) Neyse bugün demetleyemek bir yaşında ve ben çok mutluyum.

Malzemeler:
Kreması için:
1 lt. süt
4 çorba kaşığı un
1,5 su bardağı tozşeker
1 çorba kaşığı tereyağ
2 paket vanilya
1 kutu krema

Diğer Malzemeler:
1 paket tuzsuz etimek
1 paket fıstıklı çikolata (80gr.)
1 paket çikolata sos
1 su bardağı süt
1 paket krema

Yapılışı: İlk önce soğuması için çikolata sosumuzu hazırlıyoruz. Hazır çikolata sosunun arkasındaki tarifi dikkate almıyoruz, biz biraz daha farklı bir yol izleyeceğiz. Bir su bardağı sütle çikolata sosunu pişiriyoruz, altını kapatıp içine hazır kremayı ekleyerek güzelce karıştırıyoruz. Ara ara sosumuzu karıştırmak üzere bir kenara alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Karıştırmazsak kabuk tutar.

Şimdi sıra kremamızda, bir tencereye süt, un ve şekeri koyup kaynayana kadar karıştırarak pişiriyoruz. Kaynayınca altını kapatıp içine hemen tereyağ, iki paket vanilya ve hazır kremayı boşaltıp iyice karıştırıyoruz.

Kremamız soğumadan hızlı bir şekilde içine daha önceden kırdığımız tuzsuz etimek parçalarını koyup karıştırıyoruz. Böylece etimeklerimiz yumuşamış olacaklar.

Kuplarımıza ilk önce ikişer kaşık çikolata sos koyup üstüne kremalı karışımımızdan ilave ediyoruz. Kalan çikolata sosumuzu kuplarımızın üstüne eşit bir şekilde paylaştırıyoruz.

Kuplarımızın üstünü bir bıçak yardımıyla minik parçalara ayırdığımız çikolata parçaları ile süsleyip dolaba kaldırıyoruz. Kuplarımız iyice soğuyunca servis yapıyoruz. Afiyet olsun.

Orjinal tarif: Birsence'den

NOT: Dilerseniz bir kare borcamada yapabilirsiniz kolay profiterolü, ölçü tam geliyor.